Wystawowe emocje jeszcze nie opadły, ale wróciłam na wieś i jest chwila na małe podsumowanie.
Pomysł na mozaiki z wierszami Szymborskiej pojawił się w 2018 roku. Pierwsze spotkanie z panem Michałem Rusinkiem, dotyczące praw autorskich do wierszy Poetki, zaowocowało powolnym rodzeniem się landartowo-mozaikowego projektu. W związku z rozmieszczeniem prac, powiązanych z biografią Noblistki, całość zatytułowałam roboczo Mapa Szymborskiej” http://justynabudzyn.pl/mapa-szymborskiej/ . I tak już zostało. Trudno mi było tworzyć mozaiki pomiędzy zleceniami, każdy wiersz pojedynczo, w międzyczasie. Potrzebowałam zanurzyć się w procesie i poświęcić wyłącznie temu jednemu. Przygotowanie prac na wystawę trwało 7 miesięcy i było jedną z piękniejszych „podróży”, jakie odbyłam w życiu. Poezja Szymborskiej była i jest mi bliska. W miarę poznawania postaci Poetki, poprzez czytanie dostępnych biografii, wspomnień, korespondencji rozmów, oglądania Jej kolaży, coraz ciekawszym stawał się proces realizacji mozaik.
2 lipca 2023 w Podgórzu koło Barlinka (dodaję, gdyż Podgórze na mapie Polski występuje więcej niż kilka razy) odbyły się Urodziny Pani Szymborskiej. Świętowaliśmy w gronie sąsiadów, przyjaciół, znajomych, osób, z którymi współpracuję zawodowo od lat, miłośników poezji, pasjonatów mozaiki. Były torty, ciasta, kanapeczki, lemoniada, czytanie poezji z tomiku i z… mozaik, które tego dnia zawisły na płotach i placu zabaw Następnego dnia prace były już w Krakowie, gdzie jako jedna z wystaw towarzyszyły Festiwalowi Miłosza. Podczas Festiwalu zorganizowano spotkanie autorskie, w którym wzięłyśmy udział, trzy panie na „J”, jak nas przedstawił prowadzący Szymon Kloska: Joanna Helander, fotografka i reżyserka filmów dokumentalnych, autorka wystawy fotografii „Radość pisania/radość fotografowania Wisława Szymborska”, Jolanta Więcław artystka plastyk, autorka wystawy kolaży do wierszy Szymborskiej i ja. Wystawy można oglądać do 16 lipca 2023 w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie.
Krótki filmik poświęcony wystawom jest dostępny: https://www.youtube.com/watch?v=y4CNkqQt_8A
Całe przedsięwzięcie, piszę tu o mozaikach, nie doszłoby do skutku, gdyby nie olbrzymia pomoc i wsparcie ze strony Fundacji Wisława Szymborska , Pana Michała Rusinka i Pani Pauliny Bandury, za które bardzo dziękuję.
Kolejne podziękowania dla osób i firm, które pomogły w realizacji prac:
– Manufaktury ceramiki Regal Cerámica w Viveiro w hiszpańskiej Galicji, gdzie przez ponad 2 miesiące pracowałam jako zaproszona artystka, korzystając z olbrzymiego zaplecza technicznego
– Digi-Cerm Fotoceramika – za bezpłatny druk tekstów wierszy oraz reprodukcji fotografii na kalkach ceramicznych
– Firmie Targa z Gorzowa Wlkp. – za podarowanie fug epoksydowych i cementowych firmy Mapei do wykończenia prac