„“Rzeka Heralkita”” / okolice Lubomierza, fot. Mateusz Torbus

Na co dzień zajmuję się układaniem mozaik, ceramiką i rzeźbą ceramiczną.

Właśnie takim: rzeźbiarsko- ceramicznym jest przedsięwzięcie „Z humorem i bez patosu-śladem Szymborskiej”.

Moim zamysłem jest stworzyć mozaiki z tekstami wierszy Wisławy Szymborskiej i rozrzucić je po naszym kraju.
Wybór wierszy i miejsca w których chcę je umieścić inspirowane są bardzo ciekawym życiem i twórczością  poetki.
Nad projektem pracuję od 2019 roku.
Do tej pory powstały 4 prace, a piąta jest w drodze.

szymb_nowa-z-tłem

Gdy przyglądniemy się biografii , oczywiście dowiemy się że Szymborska urodziła się tu i tu, a potem mieszkała tam i tam, następnie, wraz z rodziną przeprowadziła się jeszcze gdzieś indziej gdzie dorosła i spędziła resztę życia min. tworzyła.

Studiując dalej biografię Noblistki dowiemy się, że sama swój zawód postrzegała jako wyjątkowo mało atrakcyjny…
Twierdziła, że bycie poetą polega na tym, że większość czasu siedzi się na kanapie czy krześle i myśli, a jedynie czasem coś się napisze…


Myślę, że źródłem większość wierszy Szymborskiej są jej emocjonalne i intelektualne doświadczenia, a także refleksje i obserwacje.
Uważam, że ciekawie jest myśleć o twórczości artysty również w w kontekście miejsca.

Np.
Nie darmo się mówi, że Szymborska zaczęła pisać np. o przyrodzie gdy zaczęła jej bardziej doświadczać, a to miało miejsce podczas wspólnych kampingów, biwaków oraz wypraw na ryby i grzyby z z ukochanym i towarzyszem jej życia-Kornelem Filipowiczem.
Dlatego cały projekt „Z humorem i bez patosu-śledem Szymborskiej” dzielę na cykle: „nad wodą z Filipowiczem”, miejsca docelowe ( Kórnik, Toruń, Kraków), wyjazdy: Zakopane, Lanckorona, Lubomierz- w ramach tego ostatniego powstał cykl gorczański, życie zawodowe.
Każdy cykl opatrzony jest moim subiektywnym wyborem wierszy i tak np. w „nad wodą z Filipowiczem” znajdą się wiersze: o zachwycie nad światem czyli „Jarmark cudów”, o ukochanym mężczyźnie z przymrożeniem oka czyli „ Męskie gospodarstwo”, o rozstaniu czyli „Pożegnanie widoku”, znowu o zachwycie nad światem i dbaniu o niego czyli „Tutaj” i „Woda”

C.D.N"Kizia"


Na zdjęciu mapa z zaznaczonymi dokładnymi lokalizacjami powyższych prac.
Planowane lokalizacje kolejnych to: Poznań, Toruń, Kraków, Lanckorona, Zakopane,Olejnica, okolice Książa Wielkopolskiego nad Wartą, okolice Milicza nad Baryczą, Bożków, Bobrowniki nad Wieprzem gdzie Szymborska bywała z Filipowiczem, Cieszyn(…)na koniec Warszawa:-)