„Mapa Szymborskiej” albo „z humorem i bez patosu czyli śladami Szymborskiej” to landartowo – streetartowy projekt w ramach, którego tworzę mozaiki z poezją Noblistki. Kluczem do lokalizacji mozaik są miejsca, w których Szymborska mieszkała, bądź bywała. Wspomniany ‚klucz’ jest  subiektywny. Mozaiki  są montowane w okolicach  miejsc związanych z Szymborską.
Nie jest moją intencją odtworzyć „co do joty” ścieżki, którymi chodziła, ani stworzyć precyzyjną mapę miejsc, w których bywała.To zadanie być może dla biografów i kartografów, jeśliby chcieli się go podjąć.(Na marginesie, zainteresowanym bardzo wnikliwą i drobiazgową biografią W.S polecam pozycję pań Anny Bikont i Joanny Szczęsnej pt. „Pamiątkowe rupiecie”.)

Moją intencją jest opowiedzieć, przy użyciu języka wizualnego/języka mozaiki, o wierszach, które we mnie „grają”; zabrać poezję w przestrzeń miast, wsi, lasów i podarować ją przygodnemu odbiorcy… z dedykacją „przyjemności”.

szymb_nowa-z-tłem

Punktem wyjścia do projektu jest oczywiście osoba, twórczość i życie Wisławy Szymborskiej cudownej Damy polskiej poezji i kultury. Damy, której myśl stanowi piękny kontrapunkt do patetycznego sposobu w jaki my Polacy zwykliśmy patrzeć na naszych narodowych wieszczy. Damy, która w lekki i elegancki sposób komunikuje nam sprawy głębokie. Damy, która mimo swej nieobecności wciąż zaprasza nas do zabawy z poezją.

Jaka jest historia życia Szymborskiej ? Gdzie się urodziła, gdzie mieszkała, gdzie bywała ta tajemnicza i skryta kobieta ?

W projekcie „Z humorem i bez patosu, śladem Szymborskiej” zapraszam odbiorców do poetyckiej podróży w krainę poezji oraz do „miejsc” pani Szymborskiej, bo przecież:

„Jest tutaj co niemiara miejsc z okolicami.
Niektóre możesz specjalnie polubić,
nazwać je po swojemu
i chronić od złego.”

(fragment wiersza „Tutaj” z tomiku o tym samym tytule).


Nadmienię, że projekt zyskał przychylność Fundacji Wisławy Szymborskiej.


Zapraszam do współpracy przedstawicieli samorządów, instytucje i osoby prywatne chcące sfinansować i wesprzeć projekt w zamian otrzymując ciekawą atrakcję, niecodzienną formę promocji poezji, osoby i miejsca.


Poniżej pierwsze prace, które możecie spotkać w okolicach Lubomierza – Rzek i Gorczańskiego Parku Narodowego:

Tutaj znajdziecie pojedyncze prace: „Hania” , „Upamiętnienie” „Rzeka Heraklita”.


Poniżej mapa z zaznaczonymi dokładnymi lokalizacjami powyższych prac.
Planowane lokalizacje kolejnych to: Kórnik, Poznań, Toruń, Kraków, Lanckorona, Olejnica, Zakopane (…)