„Rzeka Heralkita” / okolice Lubomierza, fot. Mateusz Torbus

Na co dzień zajmuję się układaniem mozaik, ceramiką i rzeźbą ceramiczną.

Właśnie takim: rzeźbiarsko- ceramicznym jest cykl „Mapa Szymborskiej”.
Pierwsza praca powstała w  2019 roku i, jak cały pomysł zrodziła się z zachwytu nad „myślą” i „myślami” Poetki…bo czymżesz jest poezja jak nie zapisaną na kartce myślą, refleksją, syntezą myśli, przekonań, podsumowaniem faktów, oswojeniem nieoswajalnego, wyjaśnieniem, konkluzją(…)
Twórczość Szymborskiej i sama  Szymborska to nie tylko poezja; to wykwintne i pełne humoru kolaże,  loteryjki organizowane dla znajomych, podróże, spora kolekcja kiczowatych duperelli, korespondencje ze znajomymi i nieznajomymi, a wszystko aż kipi błyskotliwym dowcipem, dowcipu, pogodą i wnikliwym zmysłem obserwacji.

szymb_nowa-z-tłem

 


Projekt „Mapa Szymborskiej” to połączenie mozaiki z poezją; wyciagnięcie wierszy z tomiku i zabranie ich w plener..plener który kiedyś być może gościł Wisławę Szymborską.

Dotychczas powstały mozaiki

W Kórniku, gdzie urodziła się poetka,
w okolicach Lubomierza ( Małopolska) gdzie spędzała wakacje.
W przyszłości chciałabym umieścić prace w Cieszynie, Oleśnicy, Miliczu, Bożkowie, Lanckoronie  dokąd podróżowała sama i  wraz z Kornelem Filipowiczem; Krakowie gdzie spędziła większą część swojego życia; Poznaniu, gdzie odebrała doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza; (…)

"Kizia"


Na zdjęciu mapa z zaznaczonymi dokładnymi lokalizacjami powyższych prac.