Na co dzień zajmuję się układaniem mozaik, ceramiką i rzeźbą ceramiczną.
Właśnie takim: rzeźbiarsko-ceramicznym jest cykl „Mapa Szymborskiej”.
Pierwsza praca powstała w 2019 roku i, jak cały pomysł, zrodziła się z zachwytu nad „myślą” i „myślami” Poetki… bo czymżesz jest poezja jak niezapisaną na kartce myślą, refleksją, syntezą myśli, przekonań, podsumowaniem faktów, oswojeniem nieoswajalnego, wyjaśnieniem, konkluzją…
Twórczość Szymborskiej i sama Szymborska to nie tylko poezja; to wykwintne i pełne humoru kolaże, loteryjki organizowane dla znajomych, podróże, spora kolekcja kiczowatych dupereli, korespondencje ze znajomymi i nieznajomymi, a wszystko aż kipi błyskotliwym dowcipem, pogodą i wnikliwym zmysłem obserwacji.
Projekt „Mapa Szymborskiej” to połączenie mozaiki z poezją; wyciagnięcie wierszy z tomiku i zabranie ich w plener… plener, który kiedyś, być może, gościł Wisławę Szymborską.
Dotychczas powstały mozaiki: w Kórniku, gdzie urodziła się poetka, i w okolicach Lubomierza ( Małopolska), gdzie spędzała wakacje.
W przyszłości chciałabym umieścić prace w Cieszynie, Oleśnicy, Miliczu, Bożkowie, Lanckoronie, dokąd podróżowała sama i wraz z Kornelem Filipowiczem, w Krakowie, gdzie spędziła większą część swojego życia i w Poznaniu, gdzie odebrała doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. (…)
Na zdjęciu mapa z zaznaczonymi dokładnymi lokalizacjami powyższych prac.