Nie ma a jest. Wiecznie głodna serce niepokoi i krew psuje. Posiada moc unieruchomienia ciała na godziny, dnie a nawet miesiące. Wzrok w ledwo żywych oczach błądzi wtedy po ścianach w desperackim poszukiwaniu punktu, którego mógłby się chwycić i ruszyć z miejsca. Jak wszystkie demony, da się ją obłaskawić. Karmi się wspomnieniami, kolorem, dźwiękiem i zapachem. Popija wódką. Mówią o niej: pustka, brak… tęsknota.

Mozaika ceramiczna „Kawa w Australii” – element dekorujący kuchnię i salon

Mozaiki tworzę od ponad 20 lat i skłamałabym pisząc, że praca nie jest moja pasją.
Dziś przedstawiam Wam niezwykłe możliwości, jakie daje artystyczna mozaika w kuchni.
Mozaika to technika artystycznego układania elementów,zwanych w języku fachowym teserami. W moich pracach, w tworzeniu mozaik posługuję się głównie elementami ręcznie szkliwionej ceramiki, rzadziej szkła czy kamienia.

Wykorzystanie mozaiki w kuchni to doskonały sposób na dodanie unikalnego charakteru i elegancji temu pomieszczeniu. Artystyczna mozaika w kuchni może stać się nie tylko ozdobą, ale również praktycznym rozwiązaniem.


Pierwszym pomysłem jest stworzenie mozaikowej ściany przy blacie kuchennym. Możemy wybrać jednolite kolory lub odważnie zestawić różne odcienie, aby dodać wnętrzu energii i dynamiki. Mozaikowe panele będą nie tylko wyglądały niesamowicie, ale będą także łatwe w utrzymaniu czystości. Szkło czy ceramika są bowiem odporne na wilgoć i zabrudzenia.
Drugi sposób to mozaikowe podłogi. Możemy wykorzystać ten pomysł w przypadku nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych kuchni. Zastosowanie mozaiki na podłodze to gwarancja niepowtarzalnego efektu, który przyciągnie uwagę każdego odwiedzającego nasze wnętrze. Dzięki różnym kształtom i kolorom elementów, możemy stworzyć prawdziwe arcydzieło na kuchennym podłodze.


Jeśli chodzi o meble, możemy wykorzystać mozaikę na blatach czy frontach szafek. Ta nietypowa ozdoba sprawi, że nasza kuchnia będzie nie tylko praktyczna, ale także oryginalna. Mozaika może być również użyta do zdobienia paneli ścianek działowych czy tylnych ścianek na półkach. Takie elementy będą doskonale komponować się z pozostałymi elementami kuchni, tworząc spójne, estetyczne wnętrze.


Warto wspomnieć również o niebanalnym wykończeniu kafelków nad blatem kuchennym. Mozaika może tu pełnić funkcję dodatkowego akcentu, który podkreśli styl naszej kuchni. Możemy wybrać kolory dopasowane do pozostałej kolorystyki wnętrza lub postawić na kontrast, który doda nieco ekspresji. Tego typu rozwiązanie nie tylko upiększy kuchnie, ale również sprawi, że czujemy się w niej naprawdę komfortowo.
Podsumowując, artystyczna mozaika w kuchni to doskonały sposób na dodanie niepowtarzalnego charakteru i elegancji temu pomieszczeniu. Niezależnie od naszych upodobań i stylu, mozaika zawsze wprowadzi elementy sztuki do naszej kuchni. Jej praktyczne zastosowanie oraz łatwość utrzymania w czystości są dodatkowymi atutami.