„Mapa Szymborskiej” albo „z humorem i bez patosu czyli śladami Szymborskiej” to landartowo – streetartowy projekt w ramach, którego  sieję umajoną mozaiką poezję Noblistki po naszym pięknym kraju.
Miejsca w których sieję  wynikają bezpośrednio z biografii poetki i  są wśród nich te bardziej i te mniej oczywiste.
Całość „Mapy Szymborskiej” dzielę na cykle np. Gorczański, krakowski, „po ryby z Filipowiczem”, etc.
Moją intencją jest  zabrać poezję w przestrzeń miast, wsi, lasów i podarować ją przygodnemu odbiorcy… z dedykacją „przyjemności”.

Zapraszam do śledzenia projektu, komentowania, bycia jego mecenasem lub patronem.

 

szymb_nowa-z-tłem

Punktem wyjścia do projektu jest oczywiście osoba, twórczość i życie Wisławy Szymborskiej cudownej Damy polskiej poezji i kultury. Damy, której myśl stanowi mocny kontrapunkt do patetycznego sposobu w jaki my Polacy zwykliśmy patrzeć na naszych narodowych wieszczy. Damy, która w lekki i elegancki sposób komunikuje nam sprawy głębokie. Damy, która mimo swej nieobecności wciąż zaprasza nas do zabawy z poezją.Mnie z cała pewnością, zaprasza również do szczegółowej analizy materiałów  biograficznych i niemalże detektywistycznej pracy poszukiwacza miejsc Pani Szymborskiej 🙂

„Jest tutaj co niemiara miejsc z okolicami.
Niektóre możesz specjalnie polubić,
nazwać je po swojemu
i chronić od złego.”

(fragment wiersza „Tutaj” z tomiku o tym samym tytule).


Nadmienię, że projekt zyskał przychylność Fundacji Wisławy Szymborskiej, która popiera jego realizację.Poniżej pierwsze prace, które możecie spotkać w okolicach Lubomierza – Rzek i Gorczańskiego Parku Narodowego.Kolejnych wyczekujcie przed końcem 2020.

Tutaj znajdziecie pojedyncze prace: „Hania” , „Upamiętnienie” „Rzeka Heraklita”.


Na zdjęciu mapa z zaznaczonymi dokładnymi lokalizacjami powyższych prac.
Planowane lokalizacje kolejnych to: Kórnik, Poznań, Toruń, Kraków, Lanckorona, Olejnica, Zakopane, biwaki nad Warta i Wieprzem gdzie Szymborska bywała z Filipowiczem, Cieszyn(…)na koniec Warszawa:-)